Időskori Halláskárosodás: Minden amit tudnia kell!
Ahogy az idő múlik, számos változás éri testünket és érzékszerveinket is. Az egyik leggyakoribb probléma, amellyel az idősebb korosztály szembesülhet, az időskori halláskárosodás. Ez a jelenség sokak számára jelentős kihívásokkal járhat mindennapi életükben.
Éppen ezért fontos megérteni, hogy mi okozza ezt a jelenséget, és milyen lépéseket tehetnek ennek megelőzésére vagy enyhítésére.
Mi történik fülünkben?
A hallásvesztésnek számos oka és számos formája lehet, azonban az időskori hallásvesztés az esetek többségében az un. idegi hallásvesztés. Ahogy öregszünk, a belső fülünkben található apró szőrsejtek, vagy más néven szőrsejt-szerv (Cochlea), elhasználódhatnak vagy megsérülhetnek, ami csökkenti a hallásélességünket.
Ezek a szőrsejtek tulajdonképpen receptorok, amelyek a hangrezgéseket elektromos jelekké alakítják át, amit aztán az agy értelmez. Az idő múlásával ezek a szőrsejtek természetes módon elveszíthetik rugalmasságukat és érzékenységüket, így a hangrezgések nem képesek megfelelően átjutni a belső fülön, hallásromlást eredményezve ezzel.
Ezekre a tünetekre figyeljen!
A tünetek egyénenként eltérőek lehetnek, de a leggyakoribb tünetek közé a következők tartoznak:
- Mások mondandóját elmosódva hallhatja, vagy olyan lehet mintha motyognának.
- A magasabb frekvencián megszólaló, élesebb hangokat alig vagy egyáltalán nem hallja.
- A férfiak hangját könnyebben meghallja (az előző pontból fakadóan).
- Nehézséget jelent a beszélgetések értelmezése, különösen háttérzaj mellett.
- Egyes hangok nagyon kellemetlennek vagy hangosnak hatnak.
- Fülcsengés egyik vagy mindkét fülben.
Ha hirtelen hallásvesztés következik be, fontos azonnal felvenni a kapcsolatot kezelő orvosával. Az orvos egy egészségügyi és egy hallásvizsgálatot fog végezni, hogy minél hamarabb meghatározza a hallásvesztés okát és típusát. A diagnózis alapján a szakember megbeszéli Önnel a lehetséges kezelési lehetőségeket.
Szakszerű kezelése
A kezelés a tünetektől, az életkortól és az általános egészségi állapottól függ. Emellett függ a halláscsökkenés súlyosságától is. Az időskori halláscsökkenés kezelési lehetőségei a következők lehetnek:
- Hallókészülékek
- Segédeszközök, például telefon-erősítők vagy olyan technológia, amely a beszédet szöveggé alakítja
- Képzés a vizuális jelek használatára a beszéd megértéséhez (szájról olvasás)
- Módszerek a külső fülben felgyülemlő túl sok fülzsír megelőzésére
Tegyen ellene, előzze meg!
A legfontosabb módja az időskori halláscsökkenés megelőzésének a hallás védelme.
- Tartsa a fül- és fejhallgatók hangerejét biztonságos szinten!
- Kerülje a hosszantartó, hangos zajokat!
- Ne dohányozzon!
- Figyeljen teste jelzéseire, és a megjelenő tünetekre, hogy ezáltal időben kezeltethesse a felmerülő egészségügyi problémákat, többek között a fülgyulladást is!
- Viseljen füldugókat vagy speciális folyadékkal töltött fülvédőket (így megakadályozhatja a hallás további károsodását).
Az időskori halláskárosodás kialakulása egy összetett folyamat, amelyben az öregedés mellett a környezeti hatások is jelentős szerepet játszanak. Fontos, hogy tudatosan figyeljünk oda a hallásunk egészségére, és megfelelő védelmet biztosítsunk füleinknek a zajos környezetekben való tartózkodás során.