Szamárköhögés, allergia, vagy megfáztam?! Segítünk!

A Népegészségügyi Központ nyilatkozata szerint járványszerűen terjed a szamárköhögés Magyarországon. 

De mi is pontosan a szamárköhögés?

A nyár végi és ősz eleji időszakban többféle betegség is támadhat minket, melyek mind-mind megfázásos tünetekkel járnak együtt. A COVID még mindig jelen van, a megfázás és influenza is jellemző ilyenkor, valamint a szamárköhögés is megjelent, melyet halálos betegségként tartanak számon.

Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ne pánikoljunk, és véletlenül se diagnosztizáljuk magunkat tévesen!

Cikkünkben most áttekintheti, hogy mik is pontosan ezek a jellemző légúti betegségek, milyen tünetekkel járnak, és a legfontosabb: hogyan különböztetheti meg őket egymástól!

Megfázás és Influenza

A megfázás és az influenza a leggyakoribb felsőlégúti fertőzések ebben az időszakban. Mindkettőt vírusok okozzák, de tüneteik eltérőek. 

Tünetek

Megfázás: Enyhe láz, orrfolyás, torokfájás, köhögés, fáradtság. 

Influenza: Magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, súlyos fáradtság, száraz köhögés, torokfájás. 

Az influenza általában hirtelen jelentkezik, magas lázzal és erősebb tünetekkel, míg a megfázás tünetei fokozatosan alakulnak ki, és enyhébbek. Rendszeres kézmosással, influenza elleni oltással, és az immunrendszer erősítésével, megfelelő táplálkozással és vitaminokkal (pl. C-vitamin, D-vitamin) megelőzhetőek.

COVID-19 

A COVID-19 még mindig jelen van, és gyakran keveredik más felsőlégúti fertőzésekkel, mivel a tünetei hasonlóak lehetnek a megfázás vagy az influenza tüneteihez. A lefolyása egyénenként eltérő lehet.

Tünetek: Láz, száraz köhögés, fáradtság, légszomj, torokfájás, fejfájás, íz- vagy szaglásvesztés, esetenként hasmenés vagy hányinger. 

Az íz- vagy szaglásvesztés specifikus lehet a COVID-19-re, ez segíthet más felsőlégúti betegségektől való megkülönböztetésben, de a legbiztosabb módszer a tesztelés. 

Megelőzheti oltással, maszkviseléssel zárt terekben, rendszeres kézmosással és szellőztetéssel, valamint az immunrendszer védekezőképességét támogató, egészséges életmóddal.

Szamárköhögés (Pertussis)

A szamárköhögés egy bakteriális fertőzés, amely különösen veszélyes lehet csecsemőknél és időseknél, de bármely korosztályt érintheti.

Tünetek: Eleinte a megfázáshoz hasonló tünetek (orrfolyás, láz, enyhe köhögés), majd heves, görcsös köhögési rohamok következnek, amelyek végén jellegzetes "szamárbőgésre" emlékeztető hang hallható.

A szamárköhögés köhögési rohamai súlyosabbak, mint egy egyszerű megfázás esetén, és akár 10 hétig vagy még tovább is eltarthat, ezért nevezik a betegséget bizonyos kultúrkörökben „100 napos köhögésnek” is.

Megelőzése védőoltással (DTaP és Tdap oltások), a betegséggel fertőzöttekkel való érintkezés kerülésével, és megfelelő higiéniával lehetséges.

Allergiás Reakciók

Ősszel az allergiák is felerősödhetnek, különösen a parlagfű és más pollenallergiák miatt. Az allergiás tünetek gyakran keverednek a felsőlégúti fertőzések tüneteivel.

Tünetek: Tüsszögés, orrfolyás, könnyező szemek, viszketés, torokkaparás, de nincs láz.

Az allergia tünetei szezonálisak és gyakran láz nélkül jelentkeznek, míg a megfázás és influenza lázzal is járhat.

Ma már számos allergia gyógyszer elérhető. Az antihisztaminok szedése, allergének kerülése, gyakori hajmosás és ruhacserélés, hogy a pollen ne ragadjon meg, hatékony lehet a tünetek megelőzésében.

A C-vitamin fontossága

A C-vitamin kulcsszerepet játszik az immunrendszer erősítésében, segít a vírusok és baktériumok elleni védekezésben. A C-vitamin bevitel fokozása támogathatja a szervezet védekezőképességét. Az ajánlott napi bevitel felnőttek számára 500-1000 mg naponta, amelyet lehetőleg étkezés közben érdemes bevenni, hogy a felszívódás optimális legyen. Egyes kutatások szerint a betegség ideje alatt akár napi 2000 mg-ra is növelhető a bevitel, de mindig fontos, hogy konzultáljunk orvossal a megfelelő dózisról.

A félelem gyengítő ereje

Az általános egészséges életvitel, beleértve a kiegyensúlyozott táplálkozást, a rendszeres mozgást, és a szükséges vitaminok – különösen a C- és D-vitamin – szedését, alapvetően hozzájárul az immunrendszer egészségéhez. Egy erős immunrendszerrel sokkal ellenállóbbak lehetünk a különféle betegségekkel szemben.

Ami pedig talán még fontosabb, hogy ne félelemmel gondoljunk a betegségekre. A félelem stresszt vált ki a szervezetben, ami mentálisan és szervezeti szinten is gyengíthet minket. Az immunrendszer gyengülése növelheti a betegség kialakulásának vagy súlyosbodásának kockázatát. Fontos, hogy a tüneteket racionálisan kezeljük, ne essünk pánikba, és ne próbáljuk magunkat tévesen diagnosztizálni. A félelem elkerülése és a megfelelő orvosi konzultáció elengedhetetlen ahhoz, hogy ne terheljük túl magunkat pszichésen, és ezzel ne rontsuk a szervezet védekezőképességét.