Mi az a vizesedés?
Más néven ödéma, az orvosi kifejezés a duzzanatra. A testrészek sérülés, vagy gyulladás következtében duzzadnak meg. Ez érinthet egy kis területet, vagy az egész testet. A gyógyszerek, a terhesség, a fertőzések, és számos más orvosi probléma is okozhat ödémát.
Az ödéma akkor következik be, amikor a kis erekből folyadék szivárog a közeli szövetekbe. Ez a felesleges folyadék felhalmozódik, ami miatt a szövetek megduzzadnak. Ez szinte bárhol előfordulhat a testben.
Mi az ödéma leggyakoribb kiváltója?
Olyan dolgok, mint egy kifordult boka, egy méhcsípés vagy egy bőrfertőzés is okozhat ödémát.
Az ödéma a “gravitáció hatására” is kialakulhat, különösen akkor, ha túl sokáig ül vagy áll egy helyben. A víz természetes módon lefelé húzódik a lábakba és a lábfejekbe.
Egyes gyógyszerek, például a vérnyomásra vagy fájdalomcsillapításra szedett gyógyszerek is okozhatnak vizesedést, vagy súlyosbíthatják azt.
Milyen más egyéb betegségekből alakulhat ki?
Az ödéma más betegségekből is adódhat, vagy abból, ha a vérében lévő anyagok egyensúlya megbomlik. Például:
Szívelégtelenség: Amikor a szív gyengül és kevésbé hatékonyan pumpálja a vért, a folyadék lassan felgyülemlik, és lábödéma alakul ki.
Elzáródott keringés: Ha a test valamelyik részéből származó folyadék elvezetése elzáródik, a folyadék felgyülemlik. A láb mélyvénáiban lévő vérrög is okozhat lábödémát.
Májbetegség: Olyan súlyos májbetegség, mint például a májzsugor, a folyadék visszatartását okozza. A májzsugorodás az albumin, és más fehérjék alacsony szintjét is eredményezi a vérben. A folyadék a hasüregbe szivárog, és lábödémát is okozhat.
Milyen tünetei vannak az ödémának?
A lábödéma miatt nehéznek érezheti a lábát, amit “nehézláb érzésnek” is hívunk, ami a a járásunkat is befolyásolhatja. Ödéma és szívbetegség esetén például a lábak akár egyenként 5 vagy 10 kilóval is többet nyomhatnak.
A súlyos lábödéma akadályozhatja a véráramlást, ami akár fekélyekhez is vezethet a bőrön. Egyes ödémáknál előfordulhat, hogy a bőrön nyomkodás után egy ideig mélyedés vagy "gödör" marad, továbbá a bőr feszültnek és fényesnek is tűnhet.
Hogyan lehet kezelni?
Dr. Lumbar Óriás Polcolópárna
Nagy segítséget nyújthat, ha lábainkat feljebb emeljük, mint amilyen magasságban a szívünk helyezkedik el. Ez segít felgyorsítani a vér szívirányú áramlását. Így a salakanyagok elszállítódása normalizálódik, az oxigénellátás pedig nő. Minél tovább van ebben a helyzetben a láb, egyre inkább csökken a feszülő érzet lábunkban.
A Polcolópárna térdeink között megemeli a lábszárat, megelőzve így a visszerek kialakulását, és serkentve a vérünk szívirányú áramlását. Ez a leghatékonyabb módja a vizesedés kezelésének, hiszen kevés az olyan kényelmes és hosszútávú kezelés létezhet, mint egy 6-8 óráig tartó alvás napi szinten.
Érdekel a termék!
Még több tipp Dr. Lumbartól!
- Ne üljön vagy álljon hosszú ideig mozgás nélkül.
- Kérdezze meg orvosát a sófogyasztás korlátozásáról.
- Kövesse orvosának a vényköteles gyógyszerek szedésére vonatkozó utasításait.
- Orvosa javasolhatja, hogy vízhajtót szedjen, amely segít a szervezetnek megszabadulni a felesleges folyadéktól.
- Védje a duzzadt területeket a további nyomástól, sérüléstől és a szélsőséges hőmérséklettől. A duzzadt területek feletti bőr sérülése hosszabb ideig gyógyul, és nagyobb valószínűséggel fertőződik.